İş insanı Can Kıraç son yolculuğuna uğurlandı (Can Kıraç kimdir?)

Beşiktaş’taki Bebek Camisi’nde cuma namazının ardından Can Kıraç’ın cenaze töreni yapıldı. Kardeşi İnan Kıraç, burada taziyeleri kabul etti.

Cenaze namazına, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, iş insanı Aydın Doğan ve Güler Sabancı ile çok sayıda kişi katıldı.

Tabutu Galatasaray bayrağına sarılan Can Kıraç’ın cenazesi, törenin ardından Aşiyan Mezarlığı’na götürüldü.

Cenaze namazı sonrası basın mensuplarına açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özel, şu ifadeleri kullandı: “Can Kıraç, Türk sanayisinin çok önemli isimlerinden bir tanesiydi. Bir Cumhuriyet sevdalısıydı, bir eğitim gönüllüsüydü. Koç ailesinde çok önemli görevler üstlendi. Türkiye çok önemli bir entelektüelini kaybetti. CHP ailesi olarak hem Koç ailesine hem Kıraç ailesine hem de Türkiye’deki tüm sanayicilere, Türkiye’nin tüm entelektüel camiasına başsağlığı diliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun. Yeri kolay kolay doldurulamayacak bir büyüğümüzü kaybettik.”

İmamoğlu: Kendisini minnetle anacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise “Çok özel bir insan. Cumhuriyet’imizin yetiştirdiği kıymetli yöneticilerden. Ürettikleri, bu ülkeye kattıkları değerleri elbette ki saygıyla, minnetle anıyoruz. Bu hizmetlerinden ötürü de kendisini minnetle anacağız. Rahmet diliyoruz, mekanı cennet olsun. Yakınlarına, akrabalarına, sevenlerine sabır diliyoruz” diye konuştu.

Can Kıraç kimdir?

Can Kıraç, 22 Mayıs 1927 tarihinde Ankara, Etimesgut’ta doğdu. Türkiye’nin ilk ziraat mühendislerinden Ali Numan Kıraç ve Semiha Kıraç’ın oğlu olarak dünyaya gelen Kıraç, çocukluğunu Eskişehir’de geçirdi. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde eğitimini tamamladı.

Can Kıraç, iş hayatına 1950 yılında Koç Ticaret’in otomobilcilik şubesinde başladı. 1957 yılında Egemak şirketinde genel müdürlüğe yükseldi. 1963 yılında Koç Holding’in kurucuları arasında yer aldı ve 1982 yılında Otomotiv Grubu’nun başkanlığına getirildi. 1987 yılında holdingin idari komitesi başkanı oldu ve 1991 yılında emekli oldu. Koç Üniversitesi’nin kuruluşunda da önemli rol oynayan Kıraç, birçok sosyal ve eğitim kurumunda aktif görevlerde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir