‘Mevcut anayasayla devam edemeyiz’

Gülden Çoktan / İstanbul – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün 2 Nolu İstanbul Barosu’nun Demokrasi ve Özürlükler Adası’nda düzenlediği “Türkiye Yüzyılı Anayasası-Sivil Anayasa, Güçlü Türkiye Sempozyumu”na katıldı. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul 2 Nolu Barosu Başkanı Yasin Şamlı ve davetliler katıldı. Konuşmasına, “Darbenin ardından yargı tiyatrosuyla idama mahkum edilen ve dar ağacına gönderilen Adnan Menderes, Hasan Polatkan’ı ve Fatin Rüştü Zorlu’yu burada tekrar rahmetle, minnetle yad ediyorum” sözleriyle başlayan Erdoğan, “Rabbim ruhlarını şad, mekanlarını inşallah cennet eylesin. Kim ne derse desin Yassı Ada mahkemelerinde türlü baskılara, insanı insanlığından utandıran hakaretlere ve işkenceye maruz kalan her üç devlet adamımız, isimlerini milletimizin gönlüne şehit olarak, milli irade kahramanları olarak yazdırmışlardır” dedi.

‘Darbe dönemi bitti’

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “27 Mayıs planı, AK Parti’nin iktidar olduğu 22 yıllık süre zarfında da defalarca sahnelenmeye çalışıldı. Türk siyasi tarihinin en fazla darbe girişimine maruz kalan hükümetiyiz. Ama biz olduğumuz yerde sapasağlam durduk. Milletin tertemiz iradesine leke sürdürmedik. Bu ülkede artık darbeler ve muhtıralar dönemi kapanmıştır. Türkiye’de iktidara gelmenin ve hükümet etmenin bir tek yolu vardır. O da milletin aziz iradesinin özgürce tecelli ettiği sandıktır. Milli iradenin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz.”

‘Bu büyük bir utanç’

Erdoğan, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacının olduğunu belirterek şunları söyledi: “Onca değişikliğe rağmen mevcut anayasanın dilinden ruhuna kadar birçok asli unsurunun problemli olduğunu herkes kabul ediyor. Çerçevesini darbecilerin çizdiği, dili sorunlu, diri mutabakattan ziyade elitlerin uzlaşısını yansıtan mevcut anayasamızda yola devam edemeyiz. Sırf birilerinin konforu bozulmasın diye bu utancı milletimize daha fazla yaşatamayız. Bugün Türk demokrasisi, yeni ve sivil anayasa yapma eşiğini açacak güce, kudrete, olgunluğa, fazlasıyla sahiptir. İçinde bulunduğumuz 28. yasama döneminde siyaset müessesesinin yeni anayasa yapmasının milli bir ödev olduğuna inanıyorum. Türkiye tarihinin en büyük demokrasi zaferlerini kazandırmış bir iktidar olarak biz yapıcı ve uzlaşmacı tavrımızı sonuna kadar koruyacağız. Muhalefetteki muhataplarımızın da ülkemizi darbe anayasasına mahkum ve mecbur etmekte ısrarcı olmayacaklarını düşünüyorum.”

‘Netanyahu lanetle anılacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Refah’taki mülteci kampına yönelik saldırısına değinerek, “Bugüne kadar 36 binden fazla Filistinli kardeşimizi şehit eden soykırımcı caniler dün de güvenli bölge ilan ettikleri Refah’ta bulunan bir mülteci kampındaki sivillerin üzerinde füze ve bomba yağdırmışlardır. Uluslararası Adalet Divanı’nın saldırıları durdurma çağrılarının ardından gerçekleşen bu katliam, terör devletinin kanlı ve kalleş yüzünü bir kez daha ifşa etmiştir. Tıpkı özendiği Hitler gibi Milosevic gibi ve tarihteki diğer Firavunlar gibi lanetle anılmaktan kurtulamayacaklardır” dedi.

Sanchez ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan görüşmede, İsrail’in Filistin’e yönelik katliamlarının bir an önce durdurulması ve İsrail’in uluslararası hukuka uymaya zorlanması gerektiğini belirtti. Erdoğan, İspanya’nın Filistin’i devlet olarak tanıma kararını takdirle karşıladığını ifade etti. ANKARA / Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir