Naci Görür: Acımadan vuracaksın

Özellikle İstanbul depremi hakkında sık sık yerel ve merkezi yönetime uyarılarda ve önerilerde bulunan Prof. Dr. Naci Görür katıldığı bir konferansta İstanbul’un ilçe yönetimlerinin takınması gereken tavrı açıkladı.

Bağcılar gibi betona boğulmuş ilçelerin yukarıdan görünümünü yorumlayan Görür, ilçe belediye başkanlarına yapması gerekeni açıkladı. Kentsel dönüşümün sadece binayı yenilemek olmadığını aynı zamanda planlama olduğunu kaydeden Görür, “İlçenin belediye başkanı, insanlarımız ölmesin diye önce yapı stokunu deprem dirençli mi, değil mi araştıracak.

Bu araştırma sırasında deprem dirençli olmayanları ise ya yıkacak ya da güçlendirecek. Bunu belirledikten sonra yapılacak iş, insanları ölüme terk etmek olmayacağına göre, binaları hiç acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın.

Kentsel dönüşüm binayı sadece yenilemek değil, planlamaktır. Kente zarar veren bütün bileşenleri deprem dirençli yapmaktır” dedi.

“RANT PEŞİNDE KOŞULMAMALI”

Binaların yıkımı için gerekli yasanın çıkması gerektiğini kaydeden Görür, dönüşüm alanlarında bina yapılması gerektiğini, bu alanlarda 10 bin bina yapıldıysa kentin içindeki 10 bin evin de yıkılması gerektiğini kaydetti.

Görür sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Yeşil alana, parka dönüştüreceksin. Ve oradan çıkacak insanlara da ‘senin evin bu’ diyeceksin. O zaman halk da memnun olur.

Halka tepeden bakarsan, uzak yerlere gönderirsen, halk onu istemez. İlçenin içerisinde güzel bir yerde usulüne uygun, ‘mis gibi deprem dirençli evler’ yaparsanız, o bölgeleri de yıkıp yeşil alana dönüştürürseniz kimse bir şey demez. En kötü durumda bile can güvenliği önemlidir.

Kamu yararı önemlidir. Devlet şefkatli ve anlayışlı olmalıdır. Ne vatandaş rant peşinde koşmalı, ne de yönetimler rant peşinde olmamalıdır”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir