St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda Lugansk Devlet Başkanı Odatv’ye konuştu

‘Rusya’nın Davos’u’ olarak bilinen St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nun bu yıl 27’incisi, 130 ülkeden üst düzey hükümet ve şirket yetkililerinin katılımıyla başladı. Ukrayna’dan ayrılan Lugansk’ın Devlet Başkanı Leonid Paseçnik, Uluslararası Ekonomi Forumu’nu Odatv için takip eden Okay Deprem’e değerlendirmelerde bulundu.

Devlet Başkanı Paseçnik, Rusya Federasyonu’na bağlanma kararı alan Lugansk’ta yaşanan son gelişmeleri aktardı. Paseçnik, ‘Ukrayna tarafında sadece savaş, yıkım, zorla askere alınma sürekli seferberlik hali ve göçen bir ekonomi var. Böyle devam ederse Ukrayna’nın bir ekonomisi bile kalmayabilir. Lugansk’a baktığınızda, sadece 2 sene içerisinde Rusya yüzlerce kilometrelik yol, su borusu, elektrik tesisatı, altyapı kanalı gibi yapılar inşa etti. Sayısız okulu elden geçirdi, fabrikalar açtı, mevcutları elden geçirdi. Ukrayna ile kıyaslanamayacak kadar yatırımlara sahne oldu.” dedi.

Lugansk Devlet Başkanı Leonid Paseçnik, Türkiye’nin BRICS’e katılma süreciyle değerlendirmelerde de bulundu. Paseçnik, ‘Herkese kapımız açık, bize dost olarak yaklaşıp bizi tanıyan herkesle, bize karşı güçleri desteklemeyen ülkelere devletlere kapımız açık.” dedi.

LEONID PASEÇNIK KİMDİR

Leonid Paseçnik, Ukrayna’nın doğusunda yer alan ve uluslararası alanda tanınmayan Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin (LHC) lideridir. Paseçnik, 15 Mart 1970 tarihinde doğmuş ve kariyerine Ukrayna Güvenlik Servisi’nde (SBU) başlamıştır. SBU’da çeşitli görevlerde bulunarak dikkat çeken Paseçnik, özellikle ekonomik suçlarla mücadele alanında çalışmıştır.

SİYASİ KARİYERİ VE LHC’DEKİ ROLÜ

Leonid Paseçnik, Ukrayna’nın doğusunda 2014 yılında patlak veren Donbass çatışmaları sırasında öne çıkan isimlerden biri olmuştur. Kasım 2017’de, Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin lideri Igor Plotnitsky’nin istifasının ardından, Paseçnik geçici lider olarak atanmış ve ardından yapılan seçimlerle bu pozisyonunu pekiştirmiştir. Paseçnik, LHC’de göreve geldiğinden bu yana, bölgenin Rusya ile entegrasyonunu savunan politikalar izlemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir